Dolny Śląsk dla królowej sportu

0
529

Lekkoatletyka nazywana jest królową sportu. Przekonać można było się o tym chociażby podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, kiedy to właśnie zawody lekkoatletyczne przynosiły wiele emocji. O rozwój tego sportu na terenie województwa dolnośląskiego chce zadbać marszałek województwa. Do 2015 roku na Dolnym Śląsku ma powstać około czterdziestu nowoczesnych i bezpiecznych obiektów lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży. Taki obiekt ma powstać także w Głogowie.

Każdy nowy stadion, który powstanie w ramach programu pod nazwą “Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”, będzie składać się z: czterotorowej bieżni lekkoatletycznej o obwodzie 200 metrów, sześciotorowej bieżni do sprintu o długości 100 metrów, skoczni w dal o wymiarach 2,75 x 10 metrów z rozbiegiem o długości 40 metrów oraz zagospodarowanej płyty wewnątrz bieżni, na której ma się znajdować boisko do piłki nożnej z trawą naturalną lub boisko wielofunkcyjne. Szacunkowy koszt budowy takiego obiektu to około 600 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty (jednak nie więcej niż 300 tysięcy złotych) zostanie dofinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacą samorządy, w których będą budowane boiska. Zarząd województwa zdecydował, że co roku będzie przeznaczał na ten cel pięć milionów złotych. Samorządy będą mogły także zdecydować się na większe boisko na przykład z dłuższą bieżnią i dodatkowymi urządzeniami lekkoatletycznymi takimi jak skocznia z wyż, czy koło do pchnięcia kulą. W takich przypadkach dofinansowanie ze środków województwa dolnośląskiego będzie można zwiększyć do 350 tysięcy złotych.

Program pod nazwą “Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” skierowany jest do gmin i powiatu z województwa dolnośląskiego. Wstępne deklaracje udziału w projekcie w 2013 roku zgłosiły już 72 samorządy w tym Powiat Głogowski. Nowe boiska lekkoatletyczne mają być tak lokalizowane, by pod okiem wykwalifikowanych instruktorów mogła z nich korzystać jak największa liczba dzieci i młodzieży. Oznacza to, że preferowana będzie lokalizacja przy szkołach i lokalnych ośrodkach sportu. W pobliżu boisk powinny również znajdować się szatnie i urządzenia sanitarne. Na razie nie wiadomo jeszcze na pewno gdzie powstanie boisko w Głogowie. Wstępnie jednak mówi się o terenie przy Zespole Szkół imienia Jana Wyżykowskiego.

Program został objęty patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Swoje poparcie wobec tej inicjatywy wyrazili także znani sportowcy i medaliści olimpijscy: Irena Szewińska, Anita Włodarczyk, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski i Szymon Ziółkowski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.