Winylowa historia polskiego jazzu

0
561

Dzisiaj (23 listopada) w Galerii Edukacji Twórczej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie odbędzie się finisaż wystawy pod tytułem “Winylowa historia polskiego jazzu z kolekcji Andrzeja Winiszewskiego”. Finisaż odbędzie się o godzinie 18.00. Mieszkańcy Głogowa mieli okazje oglądać tą wystawę już od 5 października. Wstęp wolny.

Andrzej Winiszewski jest muzykiem, nauczycielem i dziennikarzem radiowym, ale przede wszystkim miłośnik jazzu. Jest autorem Niedzielnego Klubu Jazzowego, cotygodniowej audycji poświęconej muzyce jazzowej, która od 20 lat nadawana jest na antenie Polskiego Radia Zachód. W Miejskim Ośrodku Kultury mieszkańcy Głogowa mają oglądać wystawę z kolekcji Andrzeja Winiszewskiego. Wystawa nosi tytuł “Winylowa historia polskiego jazzu”. Jest to wystawa przedstawiająca historię jazzu odczytywana z okładek czarnych winyli. W dużej części opiera się ona na dwóch popularnych seriach analogowych krążków wydawanych od lat 60-tych aż do połowy rewolucyjnej dekady lat 80-tych, czyli słynnych: Polish Jazz ukazującej się nakładem Polskich Nagrań i Biały Kruk Czarnego Krążka wydawanej na potrzeby Klubu Płytowego PSJ. Uzupełnieniem całości są płyty wydawane poza seriami w różnych ówcześnie działających wydawnictwach płytowych. Na wystawie prezentowane są oryginały okładek. Nie zawsze zachowały się one w dobrej kondycji, często posiadają znamiona intensywnego użytkowania, niektóre posiadają osobiste autografy polskich jazzmanów. W sumie na wystawie znajduje się około 200 okładek. Wszystko to mieszkańcy Głogowa mogą oglądać już od 5 października. A już w najbliższy piątek (23 listopada) o godzinie 18.00 odbędzie się finisaż tej wystawy. Później głogowianie będą mogli oglądać okładki winili jeszcze tylko przed dwa dni, czyli do niedzieli (25 listopada).

Wystawa prezentowana jest w Galerii Edukacji Twórczej w Miejskim Ośrodku Kultury. Wstęp na finisaż oraz wystawę jest bezpłatny.

Przypominamy, że także dzisiaj (23 listopada) w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbędą się ostatnie koncerty 28 Głogowskich Spotkań Jazzowych. O godzinie 19.00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpi wybitny pianista Leszek Możdżer. Później odbędą się dwa koncerty klubowe. Dla mieszkańców Głogowa zagrają: E – Motion Trio i Wroclove Tango Quintet. Pierwszy klubowy koncert rozpocznie się o godzinie 20.30, drugi zaś o 22.00. Wstęp na koncerty klubowe jest bezpłatny. Konieczna będzie jednak rezerwacja stolików. Można jej dokonywać pod numerem telefonu: 76 832 38 19.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.