W Gminie Żukowice dowiedzieli się jak kiedyś wyglądał druk

0
403

Wczoraj (19 listopada) w Szkole Podstawowej w Brzegu Głogowskim (Gmina Żukowice) odbyły się warsztaty drukarskie. Organizatorem zajęć była Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi. Warsztaty zostały przeprowadzone przez firmę Kalander z Gliwickiej Czerpalni Papieru.

Wczoraj (19 listopada) uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskiej mieli okazje uczestniczyć w warsztatach drukarskich. Zajęcia, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nielubi poświęcone były technice drukarskiej i zdobniczej, która obowiązywała w czasach Jana Gutenberga – twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Aby dodać warsztatów jeszcze więcej atrakcyjności osoby prowadzące, czyli przedstawiciele firmy Kalander z Gliwickiej Czerpalni Papieru, wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych drukarza i zecera. Warsztaty składały się z trzech stanowisk. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim poznali zecernie, gdzie każdy uczestnik sam ręcznie wykonał skład tekstu przy użyciu czcionek. Było także stanowisko drukarni. W tym miejscu uczniowie mogli samodzielnie wykonać certyfikat uczestnictwa w warsztatach. Wykonany certyfikat potwierdzono pieczęcią lakową i zabezpieczono metodą suchego tłoka. Znalazło się także stanowisko ilustratorni gdzie przygotowano ilustracje do ksiąg bardzo ciekawą techniką wymagającą kreatywnego myślenia.

Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów zostały zabrane przez uczestników do domu na pamiątkę. W organizacji warsztatów pomagała Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.