Głogowski Dzień Janusza Korczaka

0
324

W następną sobotę (24 listopada) odbędzie się Głogowski Dzień Janusza Korczaka. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Miejska Głogów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, Szkoła Muzyczna I i II stopnia imienia Ferenca Liszta, Biblioteka Pedagogiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. O godzinie 11.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się sesja naukowa. Później w Miejskim Ośrodku Kultury zostanie przedstawiony spektakl pod tytułem “Król Maciuś Pierwszy”.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił, że rok 2012 będzie rokiem Janusza Korczaka – polskiego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego. Janusz Korczak z pochodzenia był Żydem, który zginął wraz ze swoimi wychowankami w komorze gazowej. Jego śmierć nastąpiła 1942 roku i właśnie po to, aby uczcić 70 – lecie tej daty, rok 2012 ustanowiono rokiem Janusza Korczaka. Także w Głogowie będzie honorowany Janusz Korczak. Z tej okazji w następną sobotę (24 listopada) odbędzie się Głogowski Dzień Janusza Korczaka. W ramach obchodów o godzinie 11.00 w auli 109 A Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie obędzie się sesja naukowa pod nazwą “Myśl pedagogiczna, a przesłanie literackie Janusza Korczaka”. W programie między innymi: przedstawienie wyników sondy jaką przeprowadzili studenci kulturoznawstwa na temat Janusza Korczaka, wykład doktor Anetty Soroka – Fedorczuk pod nazwą “Szacunek do dziecka w świetle koncepcji Janusza Korczaka” oraz wykład Elżbiety Bock – Łuczyńskiej pod nazwą “Utwory Korczaka na scenie teatralnej”. Sesji naukowej towarzyszyć będą wystawy: “Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, czyli wystawa publikacji związanych z Januszem Korczakiem przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz wystawa grafik inspirowanych życiem i twórczością Janusza Korczaka przygotowana przez studentów grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Głogowa pod kierunkiem doktor Tamary Sass.

Zaś o godzinie 17.00 obchody przeniosą się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie gdzie zaprezentowany będzie spektakl Teatru Intermedium pod nazwą “Król Maciuś Pierwszy”. Spektakl jest adaptacją sceniczną powieści Janusza Korczaka pod tym samym tytułem. Muzykę do spektaklu przygotuje i wykona na żywo Sambor Dudziński, kompozytor, multiinstrumentalista. Towarzyszyć mu będą uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Głogowie. Przed spektaklem słowo wstępne wygłosi profesor Ryszard Waksmund. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej zgłosić chęć wzięcia udziału w sesji naukowej. Aby to zrobić należy do 22 listopada zadzwonić pod numer telefonu 76 832 04 22 w godzinach od 8.00 do 16.00 lub napisać maila na adres: biblioteka@pwsz.glogow.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.