Jagielloński Głogów

0
456

Już jutro (8 listopada) mieszkańcy Głogowa będą mieli okazje zobaczyć wernisaż wystawy pod tytułem “Głogów Jagielloński”. Wystawa odbędzie się w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Będzie można ją oglądać aż do marca 2013 roku. W czasie wystawy będzie można zobaczyć jak duże znaczenie miało nasze miasto na mapie Polskiej za czasów panowania Jagiellonów.

W Głogowie w latach 1491 – 1506 rządzili władcy z dynastii Jagiellonów, czyli Jan Olbracht i Zygmunt Stary (późniejsi królowie polscy). O okresie panowania Jagiellonów oraz o wpływie ich polityki na historię naszego miasta będzie opowiadać wystawa pod nazwą “Głogów Jagielloński”, która zostanie zaprezentowana już jutro (8 listopada). Zabytki, które będą prezentowana na wystawie datowane są właśnie na okres jagielloński i pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. Mieszkańcy Głogowa poprzez wystawę będą mogli dowiedzieć się jak duże znaczenie miało nasze miasto na Śląsku i jakie stosunki łączyły Głogów nie tylko z pobliską Wielkopolską, ale także z Rzeczpospolitą Centralną, czy Małopolską, Podolem i Litwą. Główna atrakcją wystawy będzie XIX wieczna replika zbroi rycerskiej z XVI wieku. Można będzie także zobaczyć oryginalny grosz Zygmunta Jagiellończyka, który został wybity w 1506 roku w mennicy głogowskiej. Mieszkańcy Głogowa zobaczą też obrazy przedstawiające Jana Olbrachta i Władysława II Jagiellończyka z XVII wieku. Na wystawie będzie można obejrzeć również repliki strojów, oryginalne kafle renesansowe oraz fragmenty Bramy Odrzańskiej. Pozostałe eksponaty znajdujące się na wystawie pochodzą z Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz z Łódzkiego Centrum Filmowego. Wystawę będzie można oglądać do marca 2013 roku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.