Będzie można zostać dawcą

0
448

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. Wielu chorych uratować może tylko przeszczep szpiku. Nie jest to jednak takie łatwe, bo jak się okazuje, co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego takiego dawcy nie znajduje. Głogowscy studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej już po raz kolejny postarają się zawalczyć z tymi smutnymi statystykami. W najbliższą sobotę (20 października) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Fundacje DKMS Polska oraz Głogowską Drużynę Szpiku działającą przy głogowskiej uczelni. Rejestracja potencjalnych dawców będzie odbywać się od godziny 11.00 do 17.00.

Najskuteczniejszą metodą leczenia białaczki jest przeszczep szpiku, dlatego im więcej jest potencjalnych dawców tym większa szansa, że uda się uratować życie większej ilości osób chorych na nowotwór krwi i inne choroby układu krwionośnego. Z tej okazji organizowane są Dni Dawcy Szpiku, które mają zachęcić do pomocy innym. Najbliższy w Głogowie odbędzie się już w nadchodzącą sobotę (20 października) w budynku Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie przy ulicy Piotra Skargi. Organizatorami Dnia Dawcy Szpiku w Głogowie jest Fundacja DKMS Polska oraz Głogowska Drużyna Szpiku działająca przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Akcja odbywać będzie się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Głogowskiego Rafaela Rokaszewicza.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja będzie dokonywana w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Piotra Skargi od godziny 11.00 do 17.00. Należy jednak pamiętać, że decyzja o zostaniu dawcą jest decyzją na całe życie. Nie decydując się na przeszczep odbieramy choremu nadzieje na nowe życie.

Oprócz rejestracji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się spotkanie edukacyjne pod nazwą “Białaczka i przeszczep”, a także występy młodzieży głogowskiej, zabawy dla dzieci oraz niespodzianki dla najmłodszych. Szczegóły na plakacie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.