Wystawa Marka Sobczaka

0
662

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę Marka Sobczaka. Artysta zaskakuje odniesieniami, łączeniem różnych motywów z różnych porządków rzeczywistości oraz bawi się znaczeniami.

W galerii będzie można zobaczyć ponad 50 prac artysty, które stanowią retrospektywną podróż po dotychczasowej twórczości Marka Sobczaka. Artysta od lat czerpie inspirację z popkultury, inspiruje go obecna sytuacja społeczno-polityczna. Ważne jest dla niego “tu i teraz”.

Bezkompromisowość, z jaką artysta ukazuje życie rozpoczęła się od kontrowersyjnej wystawy dyplomowej, która została ocenzurowana przez władze uczelni. W obrazach prezentowanych na tej wystawie malarz za pomocą kolorów oddał brzydotę i tandetę ówczesnych blokowisk, co zostało odczytane jako krytyka komunistycznego ustroju. Od lat dziewięćdziesiątych w kompozycjach Sobczyka pojawiają się dekoracje i ornamenty. Artysta za pomocą dekoracyjnych motywów odświeża dawne prace nadając im aktualny wydźwięk. Sposób komponowania i kolorystyka ujawniają źródło inspiracji w Bauhausie (m.in. Łajka 2004, 2011, Kobiety w czadorach 2005, Schody Bauhausu Oskar Schlemmer, 2006). Marek Sobczyk to absolwent malarstwa (w latach 1975-1980) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Członek Gruppy od 1983 r. Artysta poza malarstwem zajmuje się tworzeniem obiektów przestrzennych, publikuje teksty teoretyczne i literackie. W 1997 r. wydana została jego książka pt. “Uproszczenie sztuki” (wyd. Galeria Zderzak). Od 1997 współpracuje z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej Zafryki. Ważniejsze wystawy: 1986 – Ekspresja lat 80-tych, BWA, Sopot 1987 – Co słychać, Dawne Zakłady Norblina, Warszawa 1990 – Konstrukcja w procesie (3), Pałac Schreiblera, Łódź 1992 – Gruppa 1982-1991, Galeria Zachęta, Warszawa 1996 – Kunst in der neuen Messe, Lipsk Wystawę można oglądać już od 5 października br. W najbliższy czwartek 11 października br. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki (Pl. Katedralny 1) odbędzie się wernisaż Marka Sobczyka Badania mózgu w Polsce 1979-2012 [Obrazy i komentarze]. Czas trwania wystawy to 5 października – 4 listopada br. Miejsce: Galeria Sztuki,Pl. Katedralny 1; Galeria Ring, Rynek 12, Legnica. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.