O budżetach na sesjach

0
583

W czasie powakacyjnej sesji Rady Miasta oraz Rady Powiatu jednym z tematów było wykonanie budżetu za pierwsze półrocze 2012 roku. Zarówno budżet Głogowa jak i powiatu głogowskiego spotkał się z aprobatą większości radnych. Nie zabrakło jednak słów krytyki…

Na temat budżetu za pierwsze półrocze 2012 roku rozmawiano na sesji Rady Miasta w dniu 25 września oraz na sesji Rady Powiatu w dniu 28 września. Słowa krytyki na temat budżetu miasta padły z ust radnego Karola Szczepaniaka, który przemawiał w imieniu klubu radnych miejskich Platformy Obywatelskiej. – Spada nam aktywność gospodarcza. Może warto, więc podjąć działania z Powiatowym Urzędem Pracy w Głogowie. Spada nam także wpływ z podatku od osób fizycznych. Zauważyłem też, że jest dużo umorzeń podatku od nieruchomości. Krytykę odparł prezydent Jan Zubowski – W porównaniu z rokiem 2011 podatek od osób fizycznych wzrósł. Uważam, że gmina jest w dobrej kondycji finansowej. Pierwsze półrocze 2012 roku zakończyliśmy z nadwyżką dochodów nad wydatkami – mimo tego, że ciążą na nas kredyty i poręczenia.

Temat wykonania budżetu za pierwsze półrocze w 2012 roku był także tematem na sesji Rady Powiatu. Tak jak w Gminie Miejskiej Głogów, tak i w powiecie głogowskim pierwsze półrocze 2012 roku zakończyło się nadwyżką dochodów nad wydatkami. – Osiągnęliśmy dochody w wysokości ponad 53 milionów złotych, wydatki zaś wyniosły ponad 46 milionów złotych. To daje nam nadwyżkę finansową w wysokości ponad 7 milionów złotych – mówi Krystian Czarnota, skarbnik Starostwa Powiatowego w Głogowie. W ramach rozmowy o budżecie skarbnik, Krystian Czarnota wspomniał o inwestycjach jakie zostały wydatkowane w pierwszym półroczu 2012 roku. – Wybudowano zatokę autobusową przy drodze powiatowej w Krzekotowie, wyremontowano także chodnik przy drodze powiatowej w miejscowości Kotla. Przy ulicy Słowiańskiej jest modernizowany budynek na potrzeby jednostek powiatowych. Dofinansowaliśmy także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w głogowskim szpitalu. W budynku Starostwa Powiatowego nastąpiła modernizacja wydziału komunikacji – dodaje Krystian Czarnota. Radni Powiatowi nie mieli uwag, co do przedstawionej informacji na temat budżetu.  

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.