Festiwal w Głogowie zakończony

0
451

Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza popularnonaukowa organizowana co roku we wrześniu (edycja stacjonarna we Wrocławiu) i w październiku (sesje regionalne w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Bystrzycy Kłodzkiej oraz Głogowie). Wczoraj (4 października) i dzisiaj (5 października) Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał do Głogowa. W naszym mieście odbyło się w sumie prawie 80 imprez. Warsztaty, wykłady, pokazy, gry oraz konkursy były skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także dla dorosłych.

Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się 21 września we Wrocławiu, a zakończy się 25 października w Wałbrzychu. W tym roku odbyła się piętnasta edycja festiwalu. W Głogowie Dolnośląski Festiwal Nauki gości już od kilku lat. W tym roku na mieszkańców Głogowa czekało prawie 80 wydarzeń. Wszystko zaczęło się wczoraj (4 października) wykładem inauguracyjnym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Wykład pod tytułem “Myślące maszyny. Fikcja czy rzeczywistość” wygłosił profesor Krzysztof Patan. Później przyszedł czas na warsztaty, pokazy, gry i konkursy. Mieszkańcy Głogowa mieli okazję poznać chemiczne cztery pory roku, dowiedzieć się skąd się biorą nowe wirusy oraz zabawić się mechatroniką. Także dzisiaj (5 października) w Głogowie odbywał się Dolnośląski Festiwal Nauki. Wszyscy, którzy mieli ochotę poznać trochę nauki, kultury i sztuki mogli odnaleźć DNA, poznać walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego “Chełmy” oraz rozwiązać quiz o subkulturach młodzieżowych. Przygotowano także przedstawienie kukiełkowe dla najmłodszych pod tytułem “Jaś i Małgosia”. Zabawę dla dzieci przygotowali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.

Na nasze przedstawienie zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Niepublicznego “Promyk”. Po przedstawieniu zorganizowaliśmy zabawy. Dzieci miały także okazję zobaczyć jak wygląda zabawa pacynkami – mówi Stefania Karwatka, studentka drugiego roku Kulturoznawstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Przedstawienie było bardzo fajne. A jak bawiliśmy się pacynkami to byłam Królewną i Kopciuszkiem – mówi sześcioletnia Maja z Przedszkola Niepublicznego “Promyk”. – Oglądaliśmy przedstawienie “Jaś i Małgosia”, ale nie było aktorów tylko pacynki – tłumaczy sześcioletni Igor z Przedszkola Niepublicznego “Promyk”.

Dzisiaj (5 października) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się też wykład pod tytułem “Pieniądz i jego dzieje” – Na dzisiejszym wykładzie będzie przedstawiony pieniądz i jego dzieje nawiązując do specyfiki ekonomicznej. Chcę też pokazać jakie są funkcje pieniądza oraz czym charakteryzuje się Narodowy Bank Polski. Przedstawiona zostanie także krótka historia pieniądza. Będzie też okazja żeby zobaczyć pieniądze, które młodzi ludzie nie mają szansy znać, czyli z roku 1942 oraz 1990 – jeszcze przed denominacją – mówi Ewa Pastor z Instytutu Ekonomicznego.

I to już koniec głogowskiej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Kolejna edycja zapewne już za rok.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.