W obronie służby zdrowia

0
380

Już jutro (5 października) kilka tysięcy pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych oraz innych pracowników (także poza sektorem ochrony zdrowia) weźmie udział w Warszawie w demonstracji pod nazwą “W obronie publicznej służby zdrowia”. Demonstrację organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80”. Zaś w sobotę (6 października) także w Warszawie rozpocznie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Zdaniem przedstawiciela Wolnych Związków Zawodowych “Sierpień 80”, głogowianina Patryka Koseli, demonstracja ta powinna być przestrogą przeciw przekształceniu szpitala w spółkę.

“W obronie publicznej służby zdrowia” to nazwa demonstracji, która odbędzie się już jutro (5 października) w Warszawie. Demonstrację organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80”. Kilka tysięcy pracowników sektora ochrony zdrowia o godzinie 12.00 wyruszy z Placu Defilad. Punktem kulminacyjnym będzie Kancelaria Premiera, gdzie ponownie, tak jak w 2007 roku, stanie namiotowe Białe Miasteczko. Dzień po demonstracji, w sobotę (6 października) także w Warszawie rozpocznie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednia jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) oraz w Paryżu (maj 2011).

Warszawska demonstracja może mieć też oddźwięk w naszej lokalnej społeczności. Zdaniem przedstawiciela Wolnych Związków Zawodowych “Sierpień 80”, głogowianina Patryka Koseli, demonstracja ta powinna być przestrogą przed przekształceniem głogowskiego szpitala w spółkę. – Niech ta demonstracja będzie również przestrogą dla władz zarządu powiatu głogowskiego, który chce przekształcać jedyny w Głogowie szpital w spółkę prawa handlowego. Widać głogowskie SLD i PO chce, by szpitale były nie dla ludzi, a dla zysku – komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego “Sierpień 80” – Liczymy też na obecność pielęgniarek ze szpitali już skomercjalizowanych. Mamy nadzieję, że koleżanki z takich jednostek jak Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie opowiedzą na sobotniej konferencji, że przekształcenie SP ZOZ w spółkę nie tylko niczego nie naprawia, ale wręcz jeszcze więcej psuje – dodaje Patryk Kosela.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.