Powstał Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego

0
397

Na piątkowej (28 września) sesji Rady Powiatu Głogowskiego radni zdecydowali o powstaniu Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Stworzenie tego typu stowarzyszenia było konieczne ze względu na konieczność stworzenia mapy cyfrowej Powiatu Głogowskiego. Jednak koszt takiej mapy przekracza możliwości samorządu i dlatego postanowiono zadziałać wspólnie.

Do 2014 roku mapy, które znajdują się w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Starostwie Powiatowym w Głogowie, muszą znaleźć się w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie ma ułatwić interesantom dostęp do podstawowych informacji na temat działki lub obiektu, którym są zainteresowanym. Na mapie cyfrowej będzie można sprawdzić rodzaj przeznaczenia terenu, czy jakie media dochodzą do działki oraz jaka jest dokładna granica działki. Z informacji zamieszczonych w Internecie będą mogli korzystać z niej zarówno mieszkańcy jak i inwestorzy, a nawet geodeci. Jednak tam gdzie innym będzie łatwiej, drudzy będą mieli pod górkę. – Według nowych przepisów obowiązek stworzenia takiej zasadniczej mapy cyfrowej został przeniesiony na samorządy lokalne. Niestety koszt stworzenia takiej mapy to około dwa do trzech milionów złotych. Powiat Głogowski jako jednostka nie dysponuje taka kwotą, więc zadanie to mocno obciążyłoby nasz budżet – mówi Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie. Dlatego powstał pomysł zjednoczenia sił i stworzenia Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego. – Do stowarzyszenia będzie mógł wstąpić każdy powiat z obrębu Dolnego Śląska. Kiedy będzie nas więcej grupa powiatów jako Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego zacznie starać się o środki zewnętrze na przykład z Unii Europejskiej. Myślimy, że w ten sposób łatwiej będzie nam pozyskać potrzebne pieniądze i wykonać to zadanie bez obciążania budżetu Powiatu Głogowskiego – tłumaczy Bartłomiej Adamczak.

W czasie piątkowej (28 września) sesji Rady Powiatu radni zgodzili się na stworzenie Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz uchwalili jego statut. Siedzibą związku będzie Powiat Głogowski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.