Przegląd Kultury Polskiej w Głogowie

0
980

W ubiegłą niedziele (1 lipca) w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbył się Przegląd Kultury Polskiej “Kresy 2012”. W tym roku impreza odbyła się już po raz siedemnasty. Na scenie zaprezentowała się sześć zespołów zarówno z naszej wschodniej granicy, jak i z bliskiego sąsiedztwa.

W czasie Przeglądu Kultury Polskiej “Kresy 2012” na scenie zaprezentowały się zespoły z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz Głogowa, Kotli i Bytomia Odrzańskiego. Impreza była okazją do poznania kultury naszych wschodnich sąsiadów i zaprezentować im własną. Każdy z zespołów miał dwadzieścia minut na zaprezentowanie swojej twórczości, a występujący artyści pochodzili na przemian z Polski i zza granicy. Pierwsi na scenie pojawili się gospodarze, czyli zespół z Miejskiego Ośrodka Kultury – Radocha. Później mieszkańcom Głogowa zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Kotwica z Kowna na Litwie. –Cieszymy się, że od 1994 roku przyjeżdżają do nas zespoły z kresów – dawnych ziem Rzeczpospolitej i przypominają nam o naszej tradycji, kulturze. Cieszymy się też, że repertuar, którym nam przekazują wykorzystują później zespoły lokalne i starają się, kiedy nie ma zespołów kresowych, śpiewać nam lwowskie piosenki. Ten festiwal nie miałby racji bytu gdyby nie państwa obecność w poprzednich latach pod głogowskim zamkiem, w poprzednim roku i teraz w Miejskim Ośrodku Kultury. Można zorganizować najpiękniejszy koncert, ale nie będzie miał on racji bytu bez publiczności – mówi Jan Zubowski, prezydent Głogowa.

Prezydent nie miał się jednak o co martwić, bo niedzielny (1 lipca) koncert przyciągnął niemal pełną salę publiczności, która w czasie przeglądu bawiła się bardzo dobrze, co okazywali gromkimi oklaskami.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.