Jednak spółka

0
541

Wczoraj (21 maja) radni Rady Powiatu musieli zdecydować, czy wyrazić zgodę na przekształcenie Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głogowie w spółkę kapitałową. Wydawałoby się, że temat będzie budzić burzliwą dyskusję, jednak okazało się, że dyskusja była, ale nie tak duża. Szesnastu radnych zdecydowało, aby wyrazić zgodę na przekształcenie głogowskiego szpitala.

Podczas wczorajszej (21 maja) sesji Rady Powiatu radni musieli zdecydować, czy przekształcić głogowski szpital w spółkę kapitałową. Uchwała miała charakter intencyjny i zobowiązuje Zarząd Powiatu do podjęcia kroków w sprawie przekształcenia. – Ta uchwała jest wynikiem dyskusji, jaka toczy się na forum rady praktycznie od pół roku. Zakłada wyrażenie zgody na przekształcenie szpitala w spółkę. Przygotowanie do tego procesu będzie należeć do Zarządu – mówi Grzegorz Aryż, wicestarosta powiatu głogowskiego. – Mamy podjąć dzisiaj tę uchwałę, ale nie mamy żadnej wiedzy, czy głogowski szpital może być poddany temu procesowi, czy nie. Na obecną sesję oprócz projektu uchwały nie przygotowano nic. Nie mamy biznesplanu, nie zrobiono żadnego audytu, nie mamy informacji na temat wskaźnika zadłużenia szpitala – mówi Krzysztof Sadowski, radny powiatowy. –Powiaty, które prowadzą szpitale, zostały postawione przez ustawodawcę pod ścianą. Już dalej cofnąć się nie da. Musimy mieć świadomość, że nie tylko wskazuje się możliwość na przekształcenie Zakładu Opieki Zdrowotnej, ale jednocześnie ustawodawca wskazuje, że nie ma już możliwości tworzenia nowych. To jednoznacznie wskazuje jak powinno być organizowane lecznictwo. Dyskusja i pytania, które się tutaj pojawiają wskazują, że leży nam na sercu los szpitala, który jest dobrem wspólny – mówi Marek Rychlik, radny powiatowy. – Jak ktoś mówi, że nie wie nic o szpitalu, o wskaźnikach, to to mnie trochę przeraża. My praktycznie co miesiąc o tym dyskutujemy. Miesiąc temu przyjmowaliśmy uchwałę w sprawie straty i wiemy doskonale jak sytuacja szpitala wygląda, jeśli chodzi o bieżącą działalność i zadłużenie – tłumaczył Grzegorz Aryż.

Ostatecznie uchwała o przekształceniu szpitala w spółkę została przyjęta. Za przekształceniem było szesnastu radnych. Zarząd został też zobowiązany, aby na bieżąco informować radnych o postępach związanych z przekształceniem.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.