Muzealne rocznice

0
518

45 lat istnienia głogowskiego muzeum, 30 lat pracy Leszka Lenarczyka i 25 lat współpracy z niemieckim partnerem – to wszystkie uroczystości, jakie obchodzono w miniony czwartek (17 maja) w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Głogowie.

Głogowskie muzeum w tym roku obchodzi wiele jubileuszy: 45 lat istnienia, 30 lat pracy dyrektora Leszka Lenarczyka i 25 lat współpracy polsko–niemieckiej.  To wszystko było okazją to stworzenia wystawy pod tytułem “45 MAH”, która zawiera najnowsze, nie prezentowane jeszcze eksponaty pozyskane do zbiorów muzealnych. Zanim jednak odbył się wernisaż wystawy, zaproszeni goście spotkali się na części oficjalnej. Nie brakowało podziękowań, wspomnień i ciekawych historii związanych z istnieniem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. – 45-lecie muzeum to dla mnie także osobisty wątek. Ja 45 lat mieszkam w tym mieście i miałam okazję obserwować jak rozwijało się to muzeum – mówi posłanka Ewa Drozd. Dla mnie osobiście na największy szacunek zasługuje dyrektor i pracownicy muzeum. Dzięki wam udało się stworzyć placówkę, która jest znana poza granicami naszego kraju, która na trwałe zapisała się w kalendarz zdarzeń kulturalnych naszego regionu – mówi poseł Wojciech Zubowski. 

W czasie uroczystości wspomniano o historii głogowskiego muzeum. – Czy możemy sobie wyobrazić, że tego muzeum w Głogowie nie ma? A niewiele brakowało i tak by się stało. W 1990 roku ówczesny wojewoda wezwał mnie i pana dyrektora i powiedział: “Panowie, albo weźmiecie to muzeum na garnuszek gminy, albo ja to muzeum likwiduję”. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Zgodziliśmy się i dostaliśmy na pożegnanie 350 tysięcy złotych i samochód – mówi Jacek Zieliński, były prezydent Głogowa oraz obecny prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa. – Nie żyje już duże grono pracowników. Odszedł założyciel i twórca muzeum Mieczysław Kaczkowski, który był też inicjatorem odbudowy Zamku Książąt Głogowskich. Pan Kaczkowski odszedł w 1981 roku, wtedy zamek był w trakcie budowy, a muzeum liczyło siedmiu pracowników – to był początek wszystkiego. Ja przyszedłem do pracy w muzeum na pół roku – zostałem do dzisiaj – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Głogowie.

Podczas jubileuszowej uroczystości można było zauważyć jak dużo przyjaciół ma głogowskie muzeum. Gratulacje i podziękowania składał między innymi: dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Wojciech Janisio, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Czesław Czupryniak, czy dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Danuta Gross. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości wszyscy zaproszeni goście udali się do sali wystawowej, gdzie czekały na nich wyjątkowe, nie prezentowane wcześniej eksponaty.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.