“Arka” pokazała swoje dzieła

0
471

W miniony piątek (11 maja) mieszkańcy Głogowa mieli okazję podziwiać prace autorstwa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej “Arka”. Wystawa w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury była częścią obchodów Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2012, które trwały już od środy (9 maja)

Warsztaty Terapii Zajęciowej “Arka” powstały w lutym 1995 roku. Z rozwoju społecznego i terapii zajęciowej korzysta 55 osób dorosłych niepełnosprawnych umysłowo. Poprzez swój udział w terapii zajęciowej, uczestnicy “Arki” rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia oraz zaspokajają potrzebę twórczości, uwrażliwiają się na piękno, żyją w poczuciu własnej wartości i pełnej akceptacji. W ramach “Arki” prowadzone są zajęcia ceramiczne, plastyczne, krawieckie, stolarskie i tkackie. Efekty tych zajęć można było podziwiać w ubiegły piątek (11 maja) w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Było to podsumowanie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – Z reguły wernisaż wystawy zaczynał obchody Dni Godności, w tym roku wyjątkowo je kończy. Dzięki tej wystawie możemy zwalczać ten stereotyp, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są nieprzydatne społecznie, zawodowo, że nie mają żadnych zainteresowań. Te prace pokazują, że to wszystko nieprawda – mówi Jadwiga Paliga, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej “Arka”.  –Bardzo cieszę się, że co roku możemy przedstawiać w swojej galerii prace z Warsztatów Terapii Zajęciowej “Arka”. Co roku te pracę zachwycają mnie swoimi kolorami, swoją indywidualnością. Bardzo się cieszę, że Miejski Ośrodek Kultury ten jeden miesiąc swojej działalności może w pełni poświęcić twórczości osób niepełnosprawnych. Jest to twórczość, która jest obdarzona niezwykłym artyzmem, charyzmą i indywidualnością – mówi Barbara Mareńczak–Piechocka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury.

Po wernisażu wszyscy goście przenieśli się do sali widowiskowej, gdzie odbyła się część artystyczna. Uczestnicy “Arki” raz jeszcze pokazali jak bardzo nieprawdziwy jest stereotyp o nieprzydatności osób niepełnosprawnych. Na scenie pojawiły się też przedszkolaki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.