Dzień dawcy szpiku w PWSZ

0
559

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza nowotworu krwi, czyli białaczki. Wielu chorych uratować może przeszczep szpiku, jednak co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego takiego dawcy nie znajduje. Głogowscy studenci postarają się zawalczyć z tymi smutnymi statystykami.

Chorych na białaczkę może uratować przeszczep szpiku, dlatego im więcej jest potencjalnych dawców tym większa szansa na życie dla chorych na nowotwór krwi i inne choroby układu krwionośnego. Z tej okazji Fundacja DKMS Polska wraz z samorządem studenckim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie oraz Drużyną Szpiku organizuje akcję “Dzień dawcy szpiku w Głogowie”. Akcja odbędzie się w najbliższy wtorek (15 maja). W tym dniu zdrowe osoby będą mogły zgłosić się na dawcę, dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 roku życia. Należy ważyć minimum 50 kilogramów. Rejestracja polega na pobraniu wymazu z zewnętrznej strony policzka. Na podstawie tego wymazu zostają określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, dochodzi do przeszczepu. Należy jednak dobrze przemyśleć decyzję rejestracji – nie decydując się na przeszczep odbiera się choremu nadzieję na nowe życie.

Wszyscy, którzy chcą dokonać rejestracji powinni zjawić się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ulicy Piotra Skargi w najbliższy wtorek (15 maja) w godzinach od 12.30 do 18.30. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.