“Niech się święci 1 Maja”

0
570

Dzisiaj (1 maja) pod Pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się obchody Święta Pracy oraz rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Uroczystość zorganizował głogowski Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Dzisiaj (1 maja) punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość obchodów 1 Maja. Pod Pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej w parku Słowiańskim pojawili się przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, starostwa oraz przedstawiciele związków zawodowych. Uroczystości przyglądali się też mieszkańcy Głogowa. – Nasza dzisiejsza obecność tutaj jest wyrazem hołdu ofiarom strajków robotniczych rozpoczętych 1 maja 1886 w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie 126 lat temu tysiące pracowników, a wśród nich także miejscowi emigranci z Polski, wyszło na ulice Chicago. Domagali się godziwych warunków pracy i płacy. Protest ten został krwawo stłumiony przez oddział policji, który otworzył ogień do protestujących. W wyniku tych działań zginęło wielu cywilów i protestantów, a przywódców strajków skazano później na karę śmierci. Sam protest stał się jednak symbolem walki o prawa człowieka, których elementem są uprawnienia pracownicze. Dla uczczenia tych wydarzeń Międzynarodowe Stowarzyszenie Socjaldemokratycznych w 1889 roku ustanowiło dzień 1 maja dniem obchodów Święta Pracy. Od 2004 roku data ta ma dla nas, Polaków, również wartość historyczną. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. To wydarzenie zobowiązuje nasz kraj do obrony ideałów, które scalają ze sobą narody i przyczyniają się do solidarności państw Europy – mówił w czasie uroczystości Wojciech Borecki, wiceprzewodniczący rady powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Pamiętam czasy przymusowych pochodów pierwszomajowych, ale pamiętam także te wspaniałe masówki, pierwszomajowe spotkania organizowane w poczuciu radości, że jest praca i wymierne wyniki tej pracy. Próbuje nam się wmówić, że 1 maja i Dzień Kobiet to święta z komunistycznym rodowodem – mówił Andrzej Cieślak, przewodniczący Związku Zawodowego Przemysłu Miedziowego.

Pod pomnikiem kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.