Uhonorowali rocznicę zakończenia walk o Głogów

0
535

Dzisiaj (2 kwietnia) o godzinie 12.00 w Parku Słowiańskim odbyła się 67. rocznica zakończenia walk o Głogów. Pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej złożono kwiaty.

Dzisiaj (2 kwietnia) w Parku Słowiańskim uhonorowano 67. rocznice zakończenia walk o Głogów. W tym roku rocznica wyjątkowo nie została zorganizowana 1 kwietnia z powodu przypadającą na ten dzień Niedziele Palmową. – Minęło 67 lat od zakończenia walk o Głogów. Gromadzimy się co roku w tym miejscu ze świadomością, że jest to czas i miejsce na to, żeby skłonić się nad refleksją nad dziejami naszego miasta. Refleksja ta obejmuje długą, historyczną drogę ponadtysiącletnich dziejów znaczonych obecnością tak wielu kultur i narodów, będących gospodarzami tej ziemi. 1 kwietnia po zakończeniu walk pozostały tu gruzy i ruiny po pięknym kiedyś mieście Głogowie. Trzeba było wiele hartu, odwagi i nadziei, żeby w tak zniszczonym mieście przywracać na nowo życie. Przypominamy i honorujemy więc w tym miejscu pionierów – ludzi, których nie przeraziła skala zniszczeń, ale zauroczyła ta ziemia i jej dzieje. Wspominamy ludzi tworzących tu zręby życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Dzisiejszy Głogów to miasto, które odzyskało i odzyskuje wciąż swój blask. To miasto, w którym chcemy żyć i tworzyć. Dziś, 2 kwietnia, oddając hołd żołnierskiej odwadze, przekazujemy sobie i następnym pokoleniom to dziedzictwo, które kształtuje współczesny obraz lokalnego patriotyzmu – mówił w czasie uroczystości w Parku Słowiańskim, Prezydent Jan Zubowski.

Tradycyjnie odbył się Apel Poległych, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, firm i instytucji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej. Wieńce złożyli między innymi: przedstawiciele Kombatantów Polskich, Przedstawiciele Gminy Miejskiej Głogów na czele z prezydentem Janem Zubowskim i przewodniczącym Rady Miasta, Andrzejem Kolińskim, przedstawiciele powiatu głogowskiego, posłowie Ewa Drozd i Wojciech Zubowski, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, lokalni przedstawiciele partii oraz przedstawiciele głogowskich firm.

Uroczystość była też okazją do wręczenia medali za zasługi. Odznaczenia otrzymali: Mieczysław Czajka, Tomasz Grzelicki, Krzysztof Juściński, Ireneusz Zalewski, Józef Karbowski, Jerzy Nagoda oraz Tomasz Kumczyk. Wręczono też Gwiazdy Iraku i Afganistanu dla Marcina Księżarka, Łukasza Kumczyka oraz Damiana Olszewskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.